امروز

چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۲:۴۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

حملات مرگبار اخیر حماس اسرائیلی‌ها را در سوگ فرو برد، آنان را به حسابرسی سیاسی وادار ساخت و باعث بازنگری شگفت آور درباره یکی از بزرگترین نقاط غرور اسرائیل یعنی پیچیدگی فنی آن شد.

به گزارش پولیتیکو، روز شنبه دیوار امنیتی یک میلیارد دلاری اسرائیل در مرز غزه متحمل شکسته شد، زیرا جنگجویان حماس از بولدوزر‌های ساده برای در هم شکستن آن استفاده کردند و پاراگلایدر‌های مسلح آن گروه نیز برای اوج گرفتن بالای دیوار امنیتی به پرواز درآمدند. رگبار موشک به سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل نفوذ کرد و ثابت شد که سیستم نظارتی اسرائیل شبکه‌ای متراکم از پهپادها، دوربین‌ها و جاسوسی سایبری به طور مهلکی ناکافی است و حماس توانست بر آن غلبه کند. متداول‌ترین سوال این است که پهپاد‌های جاسوسی اسرائیل در آن زمان کجا بودند؟

این حمله هم چنین موجی از شوک را بر نهاد‌ها و شرکت‌های دفاعی در واشنگتن و اروپا وارد کرد به ویژه به این دلیل که اسرائیل به تامین کننده کلیدی فناوری امنیتی و دفاعی در سراسر غرب تبدیل شده است. در داخل اسرائیل شکست فناوری امنیتی ارتش باعث شد تا شهروندان و قربانیان اسرائیلی احساس کنند که به شکل گسترده‌ای رها شده و بی پناه هستند. اسرائیلی‌ها از طریق ارسال پیامک از خانواده‌های شان درخواست کمک می‌کردند در حالی که افراد مسلح حماس ساعت‌ها بدون مواجهه با مانعی از سوی سربازان اسرائیلی پیش‌روی می‌کردند. مقام‌های اسرائیلی تا روز دوشنبه اعلام کردند که بیش از ۹۰۰ نفر از جمله حداقل ۱۱ شهروند آمریکایی کشته شده اند. دست کم ۶۸۰ فلسطینی هم در حملات تلافی جویانه رژیم صهیونیستی به غزه جان شان را از دست داده اند.

از منظر اقتصادی و امنیتی عدم تطابق تکنولوژیک بین اسرائیل و حماس خیره کننده است. “مخیمار ابوسادا” استادیار علوم سیاسی در دانشگاه الازهر شهر غزه که سال‌ها درگیری بین جنبش حماس و اسرائیل را مورد مطالعه قرار داده می‌گوید: “ما در حالت غافلگیری هستیم. ظاهرا این یکی از پیشرفته‌ترین مرز‌های روی زمین است”.

اسرائیل یکی از متخصص‌ترین و مولدترین اقتصاد‌های با فناوری پیشرفته در جهان است. در ماه ژوئن اینتل سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری را در یک کارخانه جدید اعلام کرد که قرار است در سال ۲۰۲۷ در اسرائیل افتتاح شود. در ماه مارس سال جاری مقام‌های شهر تل آویو اعلام کردند که آن شهر رتبه پنجم را در بین شهر‌های جهان در عرصه ایجاد شرکت‌های استارت آپ میلیارد دلاری از آن خود ساخته است. به گفته Dealroom.co مستقر در آمستردام فناوری امنیتی بالاترین بخش فناوری در اسرائیل بوده که بودجه آن تامین شده است.

با این وجود، اگرچه شکست اخیر اسرائیل در عرصه فناوری از حماس بخشی از ماجرا بود بخش دیگر پیچیدگی غیر منتظره عملیات حماس بود. ابوسادا می‌گوید این حمله نشان داد که چگونه حماس توانسته است زرادخانه فناوری خود را در مرز ایجاد کند و از رصد رقیب قدرتمندتر اسرائیلی خود فرار کرده است.

دستاورد‌های فناوری حماس با توجه به محدودیت‌های منطقه محصور غزه چشمگیر بوده است. سرویس تلفن همراه در غزه با اینترنت نسل دوم یا ۲G کار می‌کند که بسیار عقب‌تر از فناوری اینترنت نسل چهارم و پنچم یا ۴G و ۵G در اکثر کشور‌های غربی می‌باشد. هم چنین، در غزه برق به طور متناوب قطع می‌شود. هرگونه فراهم سازی تدارکات از جهان خارج به داخل غزه به مدت ۱۶ سال از سال ۲۰۰۷ میلادی یعنی زمان در دست گیری قدرت توسط حماس توسط اسرائیل و مصر صورت گرفته بود.

“امیر آویوی” سرتیپ بازنشسته اسرائیلی به “پولیتیکو” می‌گوید: “گروهی که امریکا و اسرائیل هر دو آن را تروریست می‌خوانند در نهایت توانست بر تعداد زیادی از رادارها، دوربین‌ها و مسلسل‌های خودکار اسرائیلی غلبه کند. حماس ابتدا هزاران راکت پرتاب کرد و سپس شبه نظامیان آن گروه وارد خاک اسرائیل شدند. آنان مکان‌هایی که توسط مسلسل پوشش داده نشده بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به سادگی به مکان‌هایی رفتند که کم‌تر در معرض دید و رصد اسرائیل قرار داشتند. آنان هم چنین به دوربین‌ها حمله کردند و از پهپاد برای پرتاب نارنجک به سمت تانک‌ها استفاده کردند. حملات متعدد به مواضع ارتش اسرائیل و ۲۲ شهر اطراف نوار غزه از سوی حماس صورت گرفتند”.

جنگجویان حماس زمانی که داخل اسرائیل بودند به پایگاه رِعیم که در آن پهپاد‌ها و اپراتور‌های نظارتی اسرائیل متمرکز بودند حمله کردند. تصاویر منتشر شده توسط حماس در فضای مجازی نشان می‌دهند که افراد مسلح نقابدار آن گروه به سمت پایگاه شلیک می‌کنند و سربازان اسرائیلی را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد به ضرب گلوله کشته شده اند.

“آویوی” می‌گوید: “فناوری یک راه حل معجزه آسا برای رفع مشکلات نیست بلکه لایه دیگری است که ما در اختیار داریم، اما جایگزین تانک یا سرباز و آمادگی یگان‌ها برای درگیری نمی‌شود”.

کارشناسان آمریکایی اشاره کرده اند که این حمله به ضعف‌های امنیتی قابل توجه اسرائیل اشاره دارد. “جان برنان” رئیس سابق سیا در مصاحبه با شبکه خبری امریکایی “ان بی سی” گفته است: “این وضعیت این سوال را در مورد این که آیا منابع اسرائیلی چه منابع انسانی و چه منابع فنی توسط حماس به خطر افتاده یا خیر ایجاد می‌کند”.

“اسکات لاسنسکی” دیپلمات سابق ایالات متحده در اسرائیل از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی می‌گوید که شکست اخیر اگرچه منبع نگرانی داخلی در اسرائیل است، اما بعید به نظر می‌رسد شراکت نظامیان اسرائیلی و آمریکایی را که از نزدیک بر روی چگونگی تامین امنیت مرز‌ها کار کرده اند متزلزل سازد.”

“اودری کورث کرونین” مدیر انستیتوی امنیت و فناوری کارنگی می‌گوید: “از نظر ژئوپولیتیک پیروزی حماس ممکن است کمتر غافلگیر کننده باشد. فناوری اسرائیل در سراسر جهان به شدت مورد تحسین قرار گرفته با این وجود، حمله حماس به سبکی قدیمی از طریق مواد منفجره، موتور، بولدوزر و گلایدر صورت گرفته است. ایجاد ابزار‌های فناوری نسبتا پیشرفته برای مقابله با کشور‌های با فناوری پیشرفته به طور فزاینده‌ای آسان شده است؛ و حماس در این زمینه کاملا خلاق و مبتکر بوده است”.

اسرائیل و حماس هر دو در چند روز اخیر در رسانه‌های اجتماعی فعال بوده اند. حماس تصاویر و ویدئو‌های های عملیات نیروهایش را منتشر می‌کند و اسرائیل تصاویر و ویدئو‌های جلسات توجیهی نظامی ژنرال‌های خود را در توئیتر منتشر می‌کند. . اسرائیل روز دوشنبه ساختمان شرکت مخابرات فلسطین در غزه را هدف قرار داد.. “یواو گالانت” وزیر دفاع اسرائیل دستور محاصره کامل آن منطقه را صادر کرد و اعلام کرد که اسرائیل برق، غذا، آب و سوخت غزه را قطع خواهد کرد.

یکی از چالش‌های بعدی اسرائیل احتمالا به دانش فنی و انسانی نیاز دارد. حماس هنوز ۱۵۰ نفر از جمله کودکان را به عنوان گروگان نگه داشته است. “ابو عبیده” سخنگوی گردان‌های قسام شاخه نظامی جنبش حماس اظهار داشته که هر بار که حملات هوایی اسرائیل بدون هشدار به غیر نظامیان ما در خانه‌های شان صورت گیرد یک گروگان کشته خواهد شد.

او می‌افزاید:”شاید آن چه رخ داده این باشد که اسرائیلی‌ها بیش از اندازه به فناوری خود متکی شده اند و باید به برخی از تکنیک‌های قبلی شان یعنی نفوذ موثر با استفاده از ابزار‌های انسانی بازگردند”.

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد