امروز

چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۳:۰۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

یک مطالعه جدید در دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که عامل دیگری هم وجود دارد که بر وزن، شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و چربی بدن زنان تأثیر می‌گذارد: آلودگی هوا.

«شین وانگ»، سرپرست تیم تحقیق، گفت: «زنان در اواخر دهه ۴۰ و اوایل ۵۰ سالگی که طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، به ویژه، سطوح بالاتر ذرات ریز، دی اکسید نیتروژن و ازن بوده اند شاهد افزایش در اندازه بدن شأن هستند.»

داده‌ها مربوط به ۱۶۵۴ زن با میانگین سنی نزدیک به ۵۰ سال بود، که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ تحت نظر بودند.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا سالانه براساس آدرس‌های مسکونی افراد با تخمین‌های ترکیبی غلظت آلاینده‌های هوا تعیین شد. محققان ارتباط بین آلودگی و اندازه و ترکیب بدن شرکت کنندگان را بررسی کردند. یکی از سؤالاتی که آنها به دنبال پاسخ به آن بودند این بود که آیا این ارتباط‌ها بر اساس فعالیت بدنی متفاوت است یا خیر.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با چربی بدن بیشتر در میان زنان میانسال مرتبط بود. به عنوان مثال، چربی بدن تا ۴.۵٪ یا حدود ۱ کیلوگرم افزایش یافت. محققان تعامل بین آلودگی هوا و فعالیت بدنی بر ترکیب بدن را بررسی کردند. این تحقیق نشان داد که سطوح بالای فعالیت بدنی، راه مؤثری برای کاهش و جبران قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بود.

وانگ گفت: «از آنجایی که این مطالعه بر روی زنان میانسال متمرکز شده است، این یافته‌ها را نمی‌توان به مردان یا زنان در محدوده سنی دیگر تعمیم داد.»

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد