امروز

چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۴:۱۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

افزایش قیمت اینترنت، بخشی از دغدغه کاربران موبایل در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ است. اپراتور‌ها موظف هستند سرعت شبکه را تا خرداد ۳۰ درصد و تا انتهای سال آینده، ۵۰ درصد بهبود ببخشند.

تکلیف قانونی اپراتور‌های موبایل مبنی بر بهبود سرعت و کیفیت شبکه اینترنت، کاملا هوشمندانه برنامه‌ریزی شده است. دو بازه زمانی برایش در نظر گرفته‌اند و میزان بهبود سرعت شبکه را هم پلکانی و نرم آهسته بالا برده‌اند، اما اگر تنها کمی سرتان توی حساب و کتاب باشد و با گزارش‌های آماری سایت اسپیدتست اندکی آشنایی داشته باشید، ممکن است علاوه بر افزایش تعرفه اینترنت موبایل، نگرانی‌های بیشتری احساس کنید.

 

 

مقایسه سرعت اینترنت موبایل در ایران و بقیه دنیا

سرعت اینترنت موبایل ایران در آخرین رده‌بندی سایت اسپیدتست، به‌طور متوسط ۳۱.۸۲ مگابیت برثانیه سرعت گزارش شده است. اینترنت موبایل در ایران به این ترتیب جایگاه ۷۵ دنیا را به‌خود اختصاص می‌دهد در حالی که مثلا اوگاندا در رتبه ۶۹ و زیمباوه رتبه ۷۴ را در اختیار دارند و متوسط سرعت اینترنت موبایل آذربایجان به ۴۵.۴۵ مگابیت برثانیه می‌رسد.

اینترنت موبایل در ایران وضعیت قابل دفاعی ندارد، چون سرعت اینترنت موبایل در سراسر دنیا براساس استاندارد جهانی به‌طور متوسط ۴۸.۶۱ مگابیت بر ثانیه است. این عدد نشان می‌دهد اینترنت موبایل ایران دست‌کم ۵۰ درصد از دنیا عقب افتاده. مقایسه وقتی سخت و پیچیده می‌شود که بدانیم همین نزدیکی‌ها، بیخ گوش خودمان در امارات، اینترنت موبایل با رسیدن به متوسط سرعت ۳۲۴.۹۲ مگابیت برثانیه عنوان سریع‌ترین اینترنت دنیا را دارد و دست برقضا، رتبه‌های دوم و سوم هم به ترتیب سهم قطر و کویت شده است.

قطر میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ و میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است. مردم قطر و توریست‌هایی که به شوق تماشای دو تورنمت مهم فوتبالی به این کشور نسبتا کوچک سفر کرده‌اند، روی گوشی موبایل خود به اینترنتی با متوسط سرعت ۲۴۳.۹۵ مگابیت برثانیه دسترسی خواهند داشت. متوسط سرعت اینترنت موبایل در کویت ۱۸۹.۱۱ مگابیت برثانیه است.

مجوز افزایش قیمت اینترنت موبایل در حالی صادر شده که رگولاتوری اپراتور‌ها را موظف می‌داند، ظرف مدت شش‌ماه، متوسط سرعت اینترنت را ۳۰ درصد افزایش دهند و احتمالا به ۴۱.۳۶ مگابیت بر ثانیه برسانند. به‌نظر شما امکان تحقق این این مسئله چقدر است؟

 

 

بهبود و افزایش سرعت اینترنت موبایل امکان‌پذیر است؟

رتبه‌بندی اینترنت موبایل و ثابت در سایت اسپیدتست به صورت جهانی انجام می‌شود. اسپیدتست به‌جایی وابسته نیست و مستقل عمل می‌کند. کاربران با مراجعه به سایت اسپیدتست، کانکشن اینترنت خود را در لحظه بررسی می‌کنند. نتایج تست سرعت اینترنت کاربران در بازه زمانی یک‌ماهه جمع‌آوری می‌شود و در نهایت خروجی آن به تهیه گزارشی کمک می‌کند که با تکیه بر رتبه‌بندی کشورها، نمایی کلی از وضعیت اینترنت هر کشور ارائه می‌دهد.

سرعت اینترنت در گزارش اسپیدتست لحظه‌ای اعلام می‌شود و اگر تست را در ساعات متفاوت یا روز‌های دیگر تکرار کنید امکان دارد با اعداد متفاوتی روبرو شوید. سرعت اینترنت موبایل و سرعت اینترنت موبایل را می‌توان با کمک سایت اسپیدتست زیرنظر گرفت.

توقع کاربران پس از افزایش تعرفه اینترنت موبایل چیست؟اپراتور‌ها همزمان با ابلاغ مصوبه افزایش قیمت، موظف شده‌اند شبکه را تا خرداد ۳۰ درصد و تا سال آینده ۵۰ درصد ارتقا دهند

متوسط سرعت اینترنت معیاری آماری است و یعنی مشترکان اینترنت موبایل (یا ثابت) در ماهی مشخص به اینترنتی دسترسی داشته‌اند که میانگین سرعتش فلان مقدار بوده است. بلافاصله پس از این عدد هم عبارت مگابیت بر ثانیه را مشاهده می‌کنید. این یکی یعنی در هر ثانیه چه مقدار اطلاعات جابجا می‌شود. لطفا آن را با مگابایت اشتباه نگیرید.

اینترنت موبایل در ایران طبق آخرین گزارش سایت اسپیدتست، به‌طور متوسط ۳۱.۸۲ مگابیت برثانیه سرعت داشته است. این گزارش به ماه پیش مربوط می‌شود و فعلا تا زمان انتشار گزارش جدید، معیار سنجش وضعیت اینترنت موبایل محسوب می‌شود. بیایید سری به گزارش‌های قبلی بزنیم.

سایت اسپیدتست، متوسط سرعت اینترنت موبایل ایران را در فروردین ۱۴۰۰، معادل ۲۶.۳۸ مگابیت برثانیه گزارش کرده و گفته اینترنت موبایل دنیا در آن دوره به‌طور متوسط ۴۸.۴ مگابیت بر ثانیه سرعت داشته است. خرداد همان سال سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را شاهد بودیم و متوسط سرعت اینترنت موبایل ایران با جهشی چشمگیر به ۳۰.۱۷ مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند.

سرعت اینترنت ایران در آبان دو سال قبل، به گواهی سایت اسپیدتست و البته با تاکید روی عبارت میانگین، تا ۳۵.۰۹ مگابیت بر ثانیه بالا رفت و تا یک‌سال بعد، بهبود قابل توجهی داشت. به‌شکلی که در آبان و آذر پارسال، با متوسط سرعت ۳۹.۴۲ مگابیت بر ثانیه و حتی ۴۰.۹۷ مگابیت برثانیه روبرو هستیم، اما ناگهان سروکله یک اختلال بزرگ، چیزی کاملا متفاوت از مسائل امنیتی و اجتماعی پیدا شد و در نهایت افت ۲۲ درصدی متوسط سرعت اینترنت موبایل را رقم می‌زند.

سرعت اینترنت موبایل ایران در آبان و آذر امسال، به‌طور متوسط ۳۱.۸۲ مگابیت برثانیه بود و متوسط سرعت جهانی اینترنت ۴۸.۶۱ مگابیت برثانیه گزارش شده است. جایگاه ایران در رده‌بندی سایت اسپیدتست، پایین‌تر از کشو‌هایی مثل زیمباوه، اوگاندا، سورینام قرار می‌گیرد و بین ۱۴۵ کشور دنیا روی پله ۷۵ می‌ایستد.

اینترنت موبایل ایران حال و روز خوبی ندارد، اعداد کاملا رک و بدون تعارف و به زبان ساده می‌گویند نسبت به متوسط سرعت جهانی و یکی از معیار‌های استاندارد سنجش کیفیت اینترنت، عقب افتاده‌ایم و باید دنبال راه‌ چاره بود. همزمان با ابلاغ مصوبه افزایش قیمت اینترنت موبایل، اپراتور‌ها موظف شده‌اند سرعت شبکه را تا خرداد سال آینده ۳۰ درصد و تا پایان سال آینده ۵۰ درصد افزایش دهند. این اتفاق به‌نظر شما عملی است یا یک حربه تبلیغاتی؟

افزایش ۳۰ درصدی سرعت اینترنت یعنی خرداد سال آینده، وقتی کاربران ایرانی به سایت اسپیدتست مراجعه می‌کنند در پایان عدد ۴۱.۳۶ مگابیت بر ثانیه را به‌عنوان متوسط سرعت اینترنت موبایل خود ببینند. این عدد هنوز حدود ۱۸ درصد با میانگین سرعت جهانی اینترنت موبایل در حال حاضر، فاصله دارد.

اگر اپراتور‌های موبایل خوش‌قول باشند و تا پایان سال آینده به تکلیف قانونی خود مبنی بر بهبود ۵۰ درصدی کیفیت اینترنت عمل کنند، متوسط سرعت اینترنت موبایل به ۴۷.۷۳ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید. کاربران موبایل در آن زمان به اینترنتی دسترسی پیدا می‌کنند که امارات همین الان هم هفت برابر سریعترش را در اختیار دارد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد